Ozonavimas

Ozonas (O3) yra cheminė deguonies forma, turinti viena molekule daugiau nei atmosferinis deguonis (O2) kuriuo mes kvėpuojame. Trečiasis deguonies atomas suformuoja labai nestabilią molekulę, kuri tiesiogiai sukelia medžiagų oksidaciją. Kadangi ozonas yra labai nestabilus ir normaliomis sąlygomis jo gyvavymo periodas yra ganėtinai trumpas  dezinfekcijos  procesui būtina nuolatinė ozono  generacija.

AKTYVAUS OZONO SUSIDARYMAS

Ozono gamybos cheminė reakcija yra ganėtinai paprasta. Ozonas susidaro kai elektros iškrova suardo deguonies molekulę (O2) ir cheminė reakcijos dėka tampa  ozonu (O3).

·    Elektros  iškrova suardo įprastą O2 molekulę į du O1 atomus

·    Deguonies atomas su kita O2 molekule sudaro ozoną

·    (O1) + (O2) = (O3)

Ozonas yra nestabilus, nes trečiasis deguonies atomas susijungia su kitais dviem atomais ganėtinai silpnai. Tik dėl šio silpno susijungimo ozonas ir yra toks galingas dezinfekavimo „Agentas O3“.

OZONO POVEIKIS

Vos susidaręs ozonas pradeda kvapų naikinimo ir švarinimo procesus, dezinfekuoja paviršius. Nestabilus trečiasis atomas oksiduojasi su organinėmis ir neorganinėmis molekulėmis ir sunaikina arba pakeičia jos savybes. Šis procesas įvyksta beveIk akimirksniu. Pavyzdžiui: ozonavimo dėka plaukimo baseinuose žarnyno ligas platinantys pirmuonys žūva kelių minučių bėgyje, kai tuo tarpu chloras juos naikina valandų valandas. Kaip ir chloro, ozono kiekiai mažėja oksidacijos proceso dėka, todėl jo kiekiai turi būti vis atnaujinami.

Maisto gamybos vietose  ir ant pačio maisto paviršiaus gali būti mikrobiologinė tarša (Salmonelės, Liesterijos, E. coli) ir daugybe kitų pavojingų mikroorganizmų.

Ozonas aktyviai veikia - oksiduoja didelį įvairių organinių ir neorganinių medžiagų spektrą. Tos organinės molekulės tai  mikrobiologinė tarša - virusai, bakterijos, grybeliai, mielės, dervos ir t.t., taip pat gali būti ištirpusių metalų ir neorganinio chloro junginiai.

Ligoninėse arba ilgalaikės slaugos centrų skalbyklose ozono dėka sunaikinamos pavojingos antibiotikams atsparios bakterijos (MRSA), kurios dauginasi lovose ir gali būti pernešamos su nešvaria patalyne.

Saugus ozono lygmuo

Pagal PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija) rekomendacijas, nustatyta saugiausia ozono koncentracija darbinėje aplinkoje yra 0,05ppm (0,1mg/m3). Tokia ozono koncentracija, atitnkanti jo kiekį aplinkos ore, leidžia  žmonės jaustis komfortabiliai  24/7 periodu ir neturi turėti pašalinio poveikio į alergiją linkusiems žmonėms, pvz:  nesukelia astmos priepuolių.

Mūsų patirtis byloja, kad 0,05 ppm yra pakankamas ozono kiekis galintis pašalinti daugumą blogų kvapų (deodoracija) ir gerai tinka oro sanitariniam valymui.

Pagal baktericidinį poveikį ozono technologija yra pranašesnė už kvarco ultravioletinės spinduliuotės technologiją.

Pavyzdžiui: ozonuojant 3 minutes gauname tokį patį bakteriocidinį efektą kaip spinduliuojant ultravioletiniais spinduliais 60 minučių.

Ozonuojant uždaras patalpas (iki 250 kubinių metrų (kai ozono koncentracija 5 mg / m³), stebimas baktericidinis poviekis prieš auksinį stafilokoką, choleros, vidurių šiltinės, dizenterijos, maro sukėlėjus gramteigiamą mikroflorą, žarnymo E.coli (Escherichia) sukėlėją.

Ozonas turi unikalią savybę giliai prasiskverbti į visus paviršius.

Ozono generatoriuje ozonas gaminamas iš atmosferoje esančio deguonies ir po sąveikos su cheminėmis  ir mikrobiologinėmis medžiagomis tampa normaliu deguonimi.

Ozonavimo privalumai:

  • Ozonas naikina visą mikrobiologinę taršą: virusus, bakterijas, grybelius, dumblius ir jų sporas, pirmuonių cistas, kurias mechaniškai gali pernešti įvairūs vabzdžiai (musės, tarakonai  ir kt).

  • Ozonas sterilizuoja paviršių.

  • Ozono poveikis labai greitas – nuo kelių sekundžių.

  • Ozonas pašalina nemalonius kvapus, nemalonius skonius.

  • Ozonas nesukuria šalutinių toksiškų produktų.

  • Ozonas greitai virsta deguonimi.

Ozonas naikina mikroorganizmus 300-3000 kartų greičiau nei kiti tradiciniai dezinfekavimo būdai. Dėl šių sąvybių ozonavimas yra plačiai naudojamas patalpų dezinfekavimui, o ozono generatoriai turi didelę paklausą.

Ozono generatoriai plačiai naudojami dezinfekuojant gamybinius įrengimus, administracines, gyvenamąsias, sandėliavimo ir kitas gamybines patalpas.

Pagrindinės ozonatorių panaudojimo sritys:

1.Gyvulininkystės, paukštininkystės įmonės, zoologijos sodai, laukinių ir naminių gyvūnų veislynai.

Reguliariai  ozonuojant šiuos objektus, žymiai sumažėja rizika gyvūnams susirgti infekcinėmis ligomis ir panaikinami visi biologiniai kvapai.

2. Maisto pramonės įmonės - pieno, mėsos, žuvies perdirbimo fabrikai, konditerijos cechai, kepyklos.

Maisto pramonės įmonės, turi būti ozonuojamos kas 15 dienų (arba pastoviai, naudojant reguliuojamus ozono dozavimo prietaisus įrengtus patalpose). Ozonuojant sunaikinamos kenksmingas bakterijos, grybeliai (pvz.: agresyvus ir vislus miltelių pavidalo puvinis ir pelėsinis grybelis).

3.Žemės ūkis - sodininkystė, gėlininkystė, elevatoriai, grūdų, vaisių  ir daržovių saugyklos.

Pramoninės vaisių  ir daržovių saugyklos turi būti ozonuojamos kas 15 dienų (arba pastoviai, naudojant reguliuojamus ozono dozavimo prietaisus įrengtus patalpose). Tai ženkliai sumažina nuostolius dėl puvimo proceso. Produktai ilgiau išsilaiko švieži, pailgėja jų vartojimo laikas. Ozonuojant sunaikinami kenkėjai ir kenksmingas bakterijos, grybeliai (pvz.: agresyvus ir vislus miltelių pavidalo puvinis ir pelėsinis grybelis).
 ozoną ir jonizuoja orą šaldytuve, todėl panaikina bakteri

4. Transportas – jūriniai ir upių laivai, lėktuvai, autotransporto priemonės skirtos pervežti žmones, gyvulius, produktus ir medžiagas, kurioms reikalingos ypatingos pervežimo sąlygos.

Ozonuojant 1,5 val. / kartą per dieną konteinerio ar  vilkiko vidų daug kartų sumažėja prekių nuostoliai dėl puvimo proceso (uogos, sultingi vasiai, daržovės), panaikinamas blogas kvapas.
Prieš išvažiuojant į reisą autošaldytuvai ir refrežeratoriai turi būti deozonuojami (vėdinami).

5. Vaikų ir švietimo įstaigos.

Vaikų įstaigose, kuriose yra dieninė pamaina (mokyklų klasės, darželių grupės) apdorojimas  ozonu turėtų būti atliekamas kasdien nakties metu. Laikantis šios rekomendacijos vaikų ir personalo sergamumas sumažėja 2-3 kartus.

6. Ligoninės, poliklinikos, sveikatingumo centrai, sanatorijos, gimdymo namai, stomotologiniai kabinetai, morgai.

Ligoninių, sanatorijų, profilaktoriumų, morgų, gimdymo ir  odontologijos klinkų ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų patalpų apdorojimas ozonu panaikina mikrobiologinę taršą ir blogus kvapus. Ozonavimas trunka nuo 30 min. (jei apdorojama dažnai) iki 5 val. priklausomai nuo patalpų paskirties.

7. Viešbučiai, sporto ir pramogų centrai, SPA ir grožio salonai, naktiniai klubai, restoranai, kavinės.

Ozonavimas puikiai panaikina nemalonius kvapus ir dezinfekuoja minėtų įstaigų patalpas.
Pavyzdžiui, nežiūrint į tai, kad daugumoje viešbučių numeriai yra atskirti „rūkantiems“ ir „nerūkantiems“, vis vien rūkantys klientai kelia didelę problemą.  
Darbo kabinetų, kavinių, restoranų, naktinių klubų, SPA ir kitų sveikatingumo centrų gamybinių ir personalo patalpų apdorojimas po darbo,  per 15-60 min. pilnai panaikina nemalonius kvapus ir dezinfekuoja patalpas.

8. Prekybos-pramogų centrai, „supermarketai“, parduotuvės.

Prekybos salių, kuriose lankosi didelis kiekis žmonių, apdorojimas ozonu vykdomas kiekvieną dieną (naktį) – stabilus „porcijinis ozonavimas“. Šios priemonės dėka, ženkliai sumažėja darbuotojų sergamumas ir panaikinamas blogas kvapas patalpose.

9. Patalpos, kuriose laikinai ar pastoviai randasi žmonės.

Namų butų, rūsių, pusrūsių, sandėliukų apdorojimas ozonu panaikina įvairius blogus kvapus  pvz.: grybelio, pelėsio, tabako, degėsių, dažų ir t.t. ir mikrobiologinę taršą.

Patalpų ozonavimas nesant žmonių viduje, gali patikimai dezinfekuoti ir deodoruoti  nuomuojamą butą ar kambarį keičiantis svečiams, biuro ar kitas gamybines patalpas ir t.t. po darbo valandų, taip pat“nešvarų“ automobilio saloną, traukinių kupe arba laivo kajutes.


Ozonavimo Įranga

Ozonavimas

  • Prekės kodas: p2-3